Veľký Tresk od začiatku po dnes
Čo to vlastne je?

Veľký Tresk je vedecká teória kozmológie, ktorá opisuje raný vývoj a tvar vesmíru. Nosnou myšlienkou je, že všeobecná teória relativity môže byť skombinovaná s pozorovaniami galaxií vzďaľujúcich sa od seba, čím sa dá odvodiť stav vesmíru v minulosti alebo aj v budúcnosti. Prirodzeným následkom Veľkého Tresku je, že vesmír mal v minulosti vyššiu teplotu a hustotu. Termín „Veľký Tresk“ sa v užšom zmysle používa na označenie časového bodu, kedy sa začalo pozorované rozpínanie vesmíru, v širšom zmysle na označenie prevládajúcej kozmologickej
V roku 1927 bol belgický kňaz Georges Lemaître prvým, kto predložil návrh, že vesmír sa začal „výbuchom prehistorického atómu“. Skôr, v roku 1918, zmeral štrasburský astronóm Carl Wilhelm Wirtz systematický červený posun niektorých „hmlovín“, ktorý nazval „K-korekcia“. Nebol si však vedomý kozmologických dôsledkov, ani toho, že údajné hmloviny boli v skutočnosti galaxie mimo našej Mliečnej cesty. Einsteinova všeobecná teória relativity, ktorá sa v tej dobe rozvíjala, nedovoľovala statické riešenia (to znamená, že vesmír sa musel buď rozpínať alebo zmršťovať). Tento výsledok považoval sám Einstein za chybný a snažil sa ho opraviť pridaním kozmologickej konštanty. Aplikovanie všeobecnej teórie relativity sa podarilo Alexanderovi Friedmanovi v r. 1922, ktorého rovnice opisujú tzv. Friedmann-Lemaître-Robertson-Walker-ov vesmír. V roku 1929 našiel Edwin Hubble experimentálne dôkazy, ktorými odôvodnil Lemaîtreovu teóriu. Hubble tiež v roku 1913 zistil, že galaxie sa od seba vzďaľujú. Použitím meraní červeného posunu Hubble zistil, že ďaleké galaxie sa vzďaľujú vo všetkých smeroch rýchlosťami (vzhľadom na Zem) priamo úmernými od ich vzdialenosti, čo je známe ako Hubbleov zákon. Keďže galaxie sa vzďaľovali, naznačilo to dve rôzne možnosti. Prvá z nich, vytvorená a obhajovaná Georgeom Gamowom bola, že vesmír začal v konečnom čase v minulosti a odvtedy sa neustále rozpína. Druhou bol model nemenného stavu, vypracovaný Fredom Hoyleom. Podľa tohto modelu by sa pri vzďaľovaní galaxií tvorila nová hmota a vesmír by v ľubovoľnom bode času vyzeral tak isto. Po niekoľko rokov boli obe tieto protichodné teórie podporované rovnakou mierou. Ale v prechodnom období priniesli údaje z pozorovaní dôkazy, ktoré dodali zdrvujúcu podporu práve teórii Veľkého Tresku, ktorá sa od polovice 60. rokov 20. storočia považuje za najlepšiu dostupnú teóriu vzniku a vývinu vesmíru. Prakticky všetka teoretická práca v kozmológii zahŕňa rozširovanie a vylepšovanie základnej teórie Veľkého Tresku. Veľká časť tejto práce sa zameriava na porozumenie ako sa v kontexte Veľkého Tresku formujú galaxie, porozumenie toho, čo sa pri Veľkom Tresku stalo a zlučovanie pozorovaní s teóriou. Ku koncu 90. rokov 20. storočia a na začiatku 21. storočia sa dosiahol veľký pokrok v teórii vďaka dôležitému pokroku v technológii ďalekohľadov v spojení s obrovským množstvom satelitných údajov napr. zo satelitov COBE a WMAP. Tieto údaje umožnili astronómom spočítať mnoho parametrov Veľkého Tresku s lepšou presnosťou a poskytli dôležité neočakávané zistenie, podľa ktorého sa rozpínanie vesmíru zrýchľuje.
Veľký Tresk chronologicky
- Ak je všeobecná teória relativity presným popisom fungovania vesmíru, a všetky dôkazy získané pozorovaním sa neustále potvrdzujú, tak sa vesmír zrodil kolosálnou explóziou singularity vo Veľkom Tresku, ktorá sa stala pred 15 miliardami rokov. Práve Veľký Tresk sa považuje za začiatok odpočtu, v ktorom čas t = 0. A obraz rozpínajúceho sa vesmíru s Veľkým Treskom na začiatku sa vyznačuje veľmi rýchlo klesajúcou teplotou, hustotou a vytvárajúcou sa hmotou.
- Sme schopní priblížiť vývoj vesmíru späť v čase do 10-43 sekúnd po Veľkom Tresku (z už známeho dôvodu, že ďalej čas nadobúda kvantová podobu). Nie je to celkom 0, ale 0 so 42 “nulami” a 1 na konci - tzv. Planckov čas, ktorým počnúc platia bežné fyzikálne zákony. Vývoj vesmíru určovali 4 základné sily prírody, ktoré v extrémnych podmienkach singularity boli pravdepodobne spojené do 1 prainterakcie:
- oddelenie gravitácie (v momente Veľkého Tresku)
- 10-36 s: oddelenie silnej jadrovej interakcie, ktorá drží jadrá atómov pohromade
- 10-12 s: oddelenie elektromagnetickej sily
- oddelenie slabej jadrovej interakcie, ktorá podmieňuje radioaktívny rozpad jadier
- 10-36 až 10-42 s: inflačné rozpínanie vesmíru (spontánne rozfúknutie sa). Kolosálna energia, ktorú vyprodukoval Veľký Tresk a uvoľnenie spomenutých
interakcií spustilo také obrovské rozpínanie vesmíru, aké nemalo obdobu počas jeho ďalšej existencie.síl prírody - 10-32 až 10-5 s: (T > 1011 K) Po fantastickej explózii sa v prvom počiatku nevytvára nič, okrem nepredstaviteľnej hustej a horúcej energie. Ako sa vesmír začína ochladzovať a rozpínať vo “vriacom energetickom kotli”, z čistej energie sa začínajú tvoriť kvarky a antikvarky. Pri anihilácii kvarkov a antikvarkov prežije jeden kvark z miliardy zrážok. Nakoľko sú kvarky základnými prvkami hmoty, práve kvarkom, ktoré prežili anihiláciu vďačíme za to, že sa skladá náš vesmír z hmoty a nie z antihmoty.
- 10-5 s: Teplota klesla na 1010 K. Vznik hmoty. Trojice kvarkov sa spájajú, aby vytvorili protóny (p) a neutróny (n). Nakoľko hmotnosť p je menšia, než n, bol ich vznik energeticky výhodnejší. Generácia p a n sa zastavila pri dalšom poklese teploty, keď bolo vo vesmíre približne 87% p a približne 13% n. Všetky uvedené udalosti sa udiali v zlomku sekundy.
- Do tretej minúty po Veľkom Tresku bola teplota menšia ako 109 K. Prebieha nukleogenéza - spájanie protónov a neutrónov aby vytvorili jadrá (najľahších atómov).
- 300 000 rokov po Veľkom Tresku: počas celého tohto obdobia bol vesmír vyplnený hustou a nesmierne horúcou ionizovanou vodíkovo-héliovou plazmou (látka + žiarenie). Zmena nastala až vtedy, keď teplota poklesla na 3000 K, čo umožnilo elektrónom obiehať okolo atómových jadier. Vznikajú elektricky neutrálne atómy vodíka, hélia a lítia. Proces ich generácie sa ukončil keď bol vesmír starý asi 700 000 rokov. Potom sa plazma premenila na plyn a tým umožnila priechod fotónov. Tieto fotóny pozorujeme ako reliktové mikrovlnné žiarenie pozadie vesmíru ktoré ostalo po Veľkom Tresku.
Fluktuácie teploty v štruktúre reliktového žiarenia (modré sú chladnejšie a ružové teplejšie, t.j. hustejšie oblasti) svedčia o nerovnomernom rozložení hmoty vo vesmíre už v čase vzniku neutrálnych atómov. Na obrázku vidíme povestnú počítačovú mapu raného vesmíru vytvorenú na základe meraní teploty reliktového žiarenia družicou COBE v roku 1992. Teplota žiarenia je 2.7 K.pohyb, vlnenie - Éra žiarenia (od 10-32 s do 300 000 rokov po Veľkom Tresku): Pre vysokú teplotu väčšinu gravitácie vesmíru tvorila hustá, homogénna, žiariaca plazma. Počas éry žiarenia poklesla teplota z 1015 K na 4000 K.
- Éra hmoty (od 300 000 rokov po Veľkom Tresku do dnešnej doby) Ďalšie ochladzovanie a rozpínanie vesmíru. Hmota sa hromadí a zahusťuje sa gravitáciou v miestach jej koncentrácie.
- 1 miliarda rokov po Veľkom Tresku V dôsledku gravitačného tlaku vznikajú 1. hviezdy, kvazary a husté zhluky hmoty, z ktorých sa vyvinuli galaxie.
- Kvazary - najvzdialenejšie a zároveň najsvietivejšie objekty vesmíru. Ich priemer je porovnateľný z priemerom našej slnečnej sústavy, ale svietivosť stonásobne prevyšuje svietivosť tej najjasnejšej galaxie. Tieto kozmické objekty vidíme také, aké boli v minulosti, pred 10 miliardami rokov, keď ich opustilo svetlo, ktoré pozorujeme. Zohrali dôležitú úlohu v raných štádiach vývoja vesmíru, neskôr sa úplne vytratili.
- Ďalšie rozpínanie vesmíru. Kopa galaxií v celkovej štruktúre polí je rozdelená obrovskými dutinami, ktoré obsahujú len veľmi malý počet galaxií. Je pozoruhodné, že väčšinu hmotnosti vesmíru (podľa odhadov 70% až 80%) tvorí tzv. tmavá, alebo skrytá hmota (netreba si ju mýliť s čiernymi dierami). Je to hmota, ktorá nevyžaruje žiadne svetlo ani teplo, a preto ju nemôžeme pozorovať.
